Amiért számít a testhelyzet: a helyes ülés fontossága Azt mondják, az ülés az új dohányzás.…
Lumbágó kezelése otthon
Tartalomjegyzék
Mi az a lumbágó?
A lumbágó hirtelen mozdulatot követően vagy nehéz tárgy felemelésekor jelentkezik. A váratlan, igen heves fájdalom a gerincoszlop ágyéki részén, a keresztcsontnál érezhető. Néha annyira erős, hogy minden mozdulat lehetetlenné válik. A hát izomzata ezen a területen összehúzódik, és ez fokozza a fájdalmat. Olykor ugyanez a fájdalom jelentkezik nevetés és köhögés hatására is.
A derékfájás és a lumbágó között nincs igazán különbség. Leginkább úgy közelíthetjük meg, hogy a lumbágó a derékfájás egy fajtája. A lumbágó egy alsó háti fájdalom, amely a derékhez közel van, de mégis az ágyéki és a keresztcsonti csigolyákhoz, azaz az alsó háthoz kötődik.
Lumbágó kezelése otthon
A lumbágó otthoni kezelését az orvosi kezelés kiegészítéseként javasoljuk. Az enyhe és akut lumbágót a következő módszerekkel kezelhetjük:
- Fizikai aktivitás csökkentése: az első fontos lépés, hogy aktivitásunkat mindenképp csökkenteni kell. Mellőzzük a nehéz, fizikai jellegű feladatokat, különösen az emelést. Mindez segíti az izmok pihenését és gyorsítja a gyógyulást.
- Pihenés: a fizikai aktivitás csökkentésével párhuzamosan pihenjen, feküdjön és aludjon többet.
- Feküdjön kemény felületre, nyakát támassza meg párnával, lábait polcolja fel úgy, hogy a térdek és a csípő derékszöget zárjanak be! Figyelje meg, hogy ez a póz segít e a panaszok csökkentésében.
- Hideg-meleg terápia: alkalmazhat helyi meleg kezelést, mert a meleg segíti az izmok ellazulását (fürdő, forró borogatás, villanypárna, ágymelegítő).
- Gyógyszeres kezelés: erős fájdalom esetén vegyen be fájdalomcsillapító gyógyszert vagy alkalmazzon az érintett területen fájdalomcsillapító hatású kenőcsöt! Amennyiben 3 hónapnál tovább szorul fájdalomcsillapítókra, keressen fel szakembert!
- Gyógytorna: végezzen egyszerű és könnyű nyújtógyakorlatokat. Figyelje meg, hogyan hatnak panaszaira. A nyújtó gyakorlatok segítenek az alsó hát mozgékonyságának visszaállításában és megerősítésében. Hosszabb ideje fennálló panasz esetén forduljon mindenképp gyógytornász szakemberhez és vegyen részt egyéni gyógytorna kezelésen.
Lumbágó gyógyulási ideje
A lumbágó gyógyulási ideje változó. Függ a fájdalom erősségétől és attól, van-e más súlyosbító tényező. Abban az esetben, ha izomgörcsök is jelentkeznek, hosszabb ideig tarthat a kezelés és a gyógyulás. Általában a legtöbb alsó háti fájdalom, így a lumbágó is, amelyet húzódás vagy lágyrészi sérülés okoz, 3-6 hét alatt elmúlik.
Az ennél hosszabb fájdalom már krónikus fájdalomnak minősül, és nem becsülhető biztosra a gyógyulási idő.
Lumbágó kezelése gyógytornával, gyógymasszázzsal
A lumbágó megelőzésében, és kezelésében is a gyógytorna nagyon fontos szerepet játszik.
Megelőző gyógytorna segít a tartáshibák korrekciójában, a törzsizmok edzésében, valamint a törzs mozgástartományának növelésében. A degeneratív (kopásos) gerincbetegségek idővel megbomlott gerincstabilitást és fájdalmakat okozhatnak, melyek kialakulása megelőzhető vagy lassítható gyógytornával.
A gyógytorna olyan esetekben is hatékony kezelési módszer, amikor már a betegeknek gerincbetegségeik miatt tüneteik, leggyakrabban fájdalmaik vannak. Lumbágó esetén az egyik leghatékonyabb gyógytorna típus a McKenzie módszer, mely aktív mozgásterápiára épülő kezelési módszer.
A gyógymasszázs az izomzat görcsét képes csökkenteni, izomrelaxáló hatású. Egyénenként változó, hogy milyen mértékű fájdalomcsillapítást képes biztosítani.
A bejegyzéshez 0 hozzászólás érkezett