Az ujjfájdalom megértése Az ujjfájdalom egy gyakori állapot. Általában kéz sérülés az oka, mint például…
Porckorongsérv
A porckorongok a gerinc csigolyái között elhelyezkedő, lengéscsillapító egységek. A csigolyatestek közötti porckorongok rugó szerepet töltenek be, ezért fontos, hogy szerkezetük tökéletes legyen. Az életkor előrehaladtával a porckorongok minősége megváltozik. Életünk kezdeti szakaszában a porckorongok tápanyagellátása vérerek útján történik, amelyek azonban a későbbiekben bezáródnak. Ezek a szöveti elváltozások már megváltoztatják a porckorong mechanikai tulajdonságait, s mindez hozzájárul a porckorongsérv kialakulásához.
A napi mozgások következtében a porckorong veszít nedvességtartalmából, míg az éjszaka folyamán a porckorong állománya újra feltöltődik folyadékkal. Éjszaka a porckorong regenerálódik, ám a kor előrehaladtával ez a regenerálódó képesség csökken. Ez a folyamat kb. a 30. életévtől kezdődhet, amennyiben a porckorongot állandóan nagyfokú terhelés éri. Ekkor hirtelen vagy rossz irányban tett mozdulatok, mint pl. hirtelen csavarodás, hajlás, a porckorong apró sérüléséhez vezetnek. A rostos gyűrű beszakad, lehetőséget biztosítva ezzel a belső állomány kilépésének. A kialakuló tünetek az apró jelektől az elviselhetetlenségig fokozódhatnak. A gerincsérv, azaz porckorongsérv tulajdonképpen a csigolyák közötti porcok kitüremkedése, mely nagy fájdalommal jár.
A gerincsérv előfordulási helye leggyakrabban a nyaki szakaszon a 6-7-es csigolya között, az ágyéki szakaszon pedig a 4-5-ös, valamint az 5-ös ágyéki és az 1-es keresztcsonti csigolya között jellemző.
A nyaki gerinc szakaszán kialakuló gerincsérvek szinte minden életkorban előfordulhatnak.
A gerinc középső, háti szakaszán nagyon ritkán fordulnak elő porckorong kiboltosulások és ezek az esetek nagy többségében tünetmentesen zajlanak.
A gerinc alsó, úgynevezett lumbális szakaszán kialakult gerincsérvek a leggyakrabban előforduló gerincsérvek közé sorolhatóak.A fő tünet ebben az esetben a helyi derékfájdalom, a farba, lábba kisugárzó fájdalom. Zsibbadás, bizsergés, valamint súlyosabb eseteknél bizonyos izomcsoportok gyengülése, bénulása is bekövetkezhet.
Mik a gerincsérv leggyakoribb tünetei?
- az érintett gerincvelői ideg nyomódása következtében a beidegzett végtag, testtáj zsibbadó, bizsergő érzete;
- hosszabb ideig tartó állás , ülés esetén a deréktáj illetve az érintett gerincszakasz fájdalma;
- tartós fájdalom esetén a fájdalmat enyhítő, kompenzáló testtartás un. oldaltartás
- az esetleges ideggyöki nyomódás következtében kisugárzó, bizsergő fájdalom
- koordinációs zavarok
- érzészavarok
Hogyan kezelhető a porckorongsérv?
- A porckorongsérv kezelésének leghatékonyabb módja a McKenzie terápia, ami igazodik a különböző gerincsérv típusokhoz. Gyógytornászok speciális szakképesítéssel végezhetik ezt a terápiát.
- Alternatív kezelési lehetőségek: Dorn terápia, Breuss masszázs, Manuálterápia
- Szélsőséges esetben műtéti beavatkozás szükséges.
A bejegyzéshez 0 hozzászólás érkezett