Az ujjfájdalom megértése Az ujjfájdalom egy gyakori állapot. Általában kéz sérülés az oka, mint például…
Hátfájás
Tartalomjegyzék
A hátfájás kialakulása
A hátfájás nagyon gyakori panasz, leggyakrabban valamilyen rossz mozdulat vagy megerőltetés hatására, illetve az egész napos ülőmunka következményeként alakul ki. Rendkívül gyakori, az emberek 60-70 százalékát érinti élete során. A fájdalom többek között eredhet a csigolyatestekből, vagy a közöttük elhelyezkedő porckorongokból, illetve kisízületekből, a gerinc melletti szalagokból, izmokból, ideggyökökből és a belső szervekből (vese, aorta, gyomor) is kisugározhat.
A hátfájás oka
A leggyakoribb ok a rossz testtartást, túlerőltetés, rossz mozdulat miatti izomfájdalom vagy izomhúzódás. Ez néhány napos otthoni pihentetéssel, izomlazító krémekkel, szükség esetén vény nélkül kapható fájdalomcsillapítókkal kezelhető. Azonban ahhoz, hogy a fájdalom ne térjen vissza, érdemes változtatunk az életmódunkon is: mozogjunk legalább heti kétszer-háromszor (különösen hasznos a hátúszás, a jóga és a gerinctorna).
Abban az esetben, ha a fájdalom állandóan fennáll, pihentetés hatására sem gyengül, sőt, éjszaka erősödik, előfordulhat, hogy komolyabb megbetegedés áll a fájdalom hátterében. A hátfájás utalhat különböző gerincbetegségekre is, mint például porckorongsérvre, a csigolyák kopására, spondylitis ankylopoetica-ra, a gerinc fokozott oldalirányú görbületére (scoliosisra), Paget-kórra, túl szűk gerinccsatornára, csontritkulásra, illetve az emiatt fellépő törésre. Oka lehet még Scheuermann-betegség, vagy valamilyen tumoros megbetegedés (emlőrák, gyomorrák) csigolyaáttéte. Ritkán, de állhat a háttérben aorta aneurysma, vesekő, fertőzés következtében fellépő csontvelőgyulladás (osteomyelitis), gyomorperforáció (a gyomor “kilyukadása”), továbbá szívbelhártya-gyulladás (endocarditis) is.
A hátfájás megelőzése
Nézzük, mit tehetünk a hátfájás megelőzése érdekében!
- Figyeljünk életmódunkra! Ha jellemző rá az egyoldalú mozgás (pl. sok ülés, állás, hajolgatás stb.), akkor mindenképp mozogjunk hetente legalább kétszer-háromszor, hogy megakadályozzuk a hátfájás kialakulását. Olyan mozgást válasszunk, ami közel áll hozzánk, hogy ne kötelező tevékenységként fogjuk fel, hanem örömünket is leljük benne. Pl. úszhatunk, sétálhatunk, túrázhatunk, de végezhetünk megelőzési céllal gerinctornát is.
- Testmozgás előtt ne feledjük a nyújtást és a bemelegítést! Bizonyos mozgásformákba ez be van építve (pl. a szakember által vezetett gerinctorna), míg más, önállóan végzett mozgások esetében (pl. futás) nekünk kell figyelni erre!
- Ülő munka esetén a nem megfelelő irodai szék hozzájárulhat a hátfájás kialakulásához. Ha van lehetőségünk választani, olyan széket válasszunk, ami ergonomikus kialakítású, állítható a magassága és megfelelően megtámasztja a háti szakaszt.
- Válasszunk megfelelő fekhelyet, mert enélkül előfordulhat, hogy hátfájással ébredünk! A matrac legyen megfelelő keménységű és aludjunk oldalt fekvő pózban, amivel tehermentesítjük a gerincet.
- Emelésnél legyünk óvatosak és lehetőség szerint ne emelgessünk nehéz tárgyakat!
- Lelkiállapotunk kihathat a hát állapotára is, szélsőséges esetben komoly hátfájás okozója is lehet. Ne csak fizikálisan, hanem lelkileg is tartsuk karban magunkat! Ha már kialakult a hátfájás és érezzük a lelki háttér súlyát, azonnal kérjünk szakembertől segítséget!
Hogyan működik a rendelői gyógytorna és hol lehet igénybe venni?
Abban az esetben, ha a beteg járóképes, választhatja a rendelői gyógytornát és a házi gyógytornát is.
Szaketerápiás és / vagy eszköz igény esetén (pl. Schroth, McKenzie, Dorn terápia stb.) szakemberek, eszközök rendelőnkben állnak rendelkezésre. Járóképes beteg esetén sport- és baleseti rehabilitációs gyógytorna rendelőnkben is előrhető, nem csak házi ellátásban. Rendelői gyógytorna esetén a kezelést mozgásszervi állapotfelmérés előzi meg, ami a gyógytornával együtt (is) megvalósítható.
Otthoni keretek között hatékony a műtét előtti, utáni és egyéb célú rehabilitációs, állapotfenntartó, erősítő, tartásjavító torna.
Helyszín: Arthuman Központ, 1122 Budapest, Alkotás út 15.
Időpont foglalás: https://arthuman.vibrohome.hu/
Tel: 06-30-190-7315
Árak és finanszírozás
Házi gyógytorna árakat erre a linkre kattintva tudja megtekinteni, a rendelői gyógytorna árakat pedig itt találja. SZÉP kártyával szabadidős keretösszegből fizethető a szolgáltatás, illetve önkéntes egészségpénztárnál is elszámolható szolgáltatásunk számlája.
Jelentkezés gyógytornára
Tel: 06-30-190-7315
Email: arthuman@arthuman.hu
Időpont foglalás: https://arthuman.vibrohome.hu/
Otthoni megoldások – gerinctorna ajánló
Egyéni gyógytorna anélkül, hogy rendelőnkbe kellene jönnie: https://www.gerincgyogyitas.hu/online-gyogytorna-vizsgalat-kezeles/
Gerinctorna videók, DVD-k, gyakorlatok: https://www.arthuman.hu/uzlet/
Testtartásjavító gerinctorna: https://www.arthuman.hu/termek/kezdo-testtartasjavito-gerinctorna-csomag-6-reszes/
Szép jó napot! Gerincen fàj egész nap fej fàjàs szédülés