skip to Main Content
+36-30-190-7315 arthuman@arthuman.hu 1122 Budapest, Alkotás út 15. Nyitva: H-P 8-20
Sclerosis Multiplex

Sclerosis multiplex

A sclerosis multiplex

sclerosis multiplexA sclerosis multiplex autoimmun betegség. Tulajdonképpen  a központi idegrendszer (azaz az agyat és a gerincvelőt érinti) fehérállományának gyulladásos betegsége, melynek következtében károsodnak az idegsejtek és az idegsejteket körülvevő, úgynevezett myelin. A Sclerosis Multiplex a fiatalkor betegsége, többnyire a 20-as években kezdődik, ám olykor kitolódik a kezdete a 30-as, 40-es évekre. A nők valamivel hajlamosabbak a betegségre és valamiért inkább a fehér emberek betegsége.

Kialakulása

Az SM pontos oka nem ismert, valószínűleg kialakulásában több tényező játszik közre. A sklerosis multiplex nem egyértelműen örökletes betegség, noha a családi előfordulás valószínűsíti.  Feltételezik, hogy vírusfertőzések változtatják meg az immunrendszer működését úgy, hogy az saját myelinje ellen fordul.

JELENTKEZÉS

Jelentkezés Gyógytornára / Vizsgálatra

Foglaljon időpontot Online naptárunkban szakemberünkhöz!

A rosszul működő idegrendszer a saját idegsejtjeit és az azok nyúlványait borító velőshüvelyt támadja meg és roncsolja. Döntően fiatal felnőttkorban jelentkezik, és az esetek felében a visszafordíthatatlan szövetkárosodás miatt rokkantsághoz vezet.

A sclerosis multiplexben a szervezet tévedésből ellenanyagokat és fehérvérsejteket küld az agy és a gerincvelői idegeket körülvevő myelinhüvely ellen. Ennek eredményeként kialakul a myelinhüvely gyulladása és károsodása, amely végül az idegek károsodásához vezet.  Idővel ez a károsodás lelassítja vagy megakadályozza az izomkoordinációért, az izomerőért, az érzékelésért és a látásért felelős idegeken az ingerület továbbítódását.

A Sclerosis multiplex 10 leggyakoribb tünete

A tünetek, attól függően, hogy a gyulladásos góc az idegrendszernek épp melyik részét érinti, nagyon különbözőek lehetnek.

A szem problémái

Részleges vagy teljes látásvesztés, kettős látás, homályos látás, látóideg gyulladás

Mozgáskoordinációs problémák 

Egyensúlyvesztés, bizonytalan járás, szédülés, a végtagokkal végzett mozgások ügyetlensége, a lábak gyengesége, koordinációs zavar

Érzékelési zavarok

Égő, bizsergő érzés, indokolatlan fájdalom, zsibbadás vagy érzéketlenség több végtagban

Vizetettartási zavarok

Jellemző lehet a vizelettartási probléma, ill. a székrekedés

A szexuális élet zavarai

Impotencia, csökkent libidó és érzékenység.

Fáradékonyság

A kóros fáradékonyság az SM betegek 85-90%-át érinti.  Ez a fajta fáradtságérzet erősebb és bénítóbb, mint a hagyományos értelemben vett fáradtságérzet.

Zsibbadás, bizsergés

A végtagokon, az arcon vagy a test más felületén megjelenő zsibbadás vagy bizsergés az SM egyik leggyakoribb tünete.

Izommerevség

Az izommerevség állandósult izomösszehúzódás. Enyhe izommerevség esetén a páciens csak némi feszességet érez az izmaiban, de súlyosabb esetben a tünet fájdalmas izomgörcsöket is okozhat.

Izomgyengeség

Amennyiben az idegi pusztulás következtében akadozik a kommunikáció az idegrendszer és az izmok között, az izmok nem kapnak elegendő impulzust a mozgás tökéletes kivitelezéséhez. Ennek a sérülésnek a leggyakoribb megnyilvánulása az érintett izom kapacitásának csökkenése.

Fájdalom

Az SM betegek fájdalmai legtöbbször másodlagosak, azaz olyan tünetek miatt jelentkeznek, mint az izommerevség vagy az érzészavarok.

A diagnózis felállítás

A betegség nem állapítható meg egyetlen tünetből, csak azok együtteséből, ezért a diagnózis felállításával és közlésével az orvosoknak gondosan kell eljárnia. A betegség korai fázisában, gyenge tünetek mellett sem lehet pontos diagnózist felállítani, csak a betegség előrehaladtával. Nincs olyan teszt vagy vizsgálat sem, amely önmagában elegendő volna. A tünetek SM-es eredetét igazoló vizsgálatok közül a legfontosabb az MRI.  A klasszikusnak mondható tünetek gyorsíthatják a diagnózis felállítását. A neurológiai diagnózishoz legalább két, időben elkülönülő és az idegrendszer két külön területét érintő funkciózavar  igazolhatósága szükséges.

A Sclerosis Multiplex kórlefolyása

A betegség lefolyását, a folyamat gyorsaságát nem lehet pontosan előre látni, ebből a szempontból az első öt év meghatározó. A prognózist befolyásolja a beteg neme és kora az első tünetek jelentkezésekor. A csupán enyhe tünetekkel járó betegségtől a gyorsan romló és rokkantsághoz vezető formáig nagyon sok variáció létezik.

A sclerosis multiplex kezelése

Sajnos ma még nem rendelkezünk a betegséget gyógyítani tudó terápiával. A különböző kezelések célja az életminőség javítása. A gyógyszeres kezelés mellett rendszeres gyógytorna, pszichoterápia is segítheti a beteget.

A kezelésben tehát fontos szerepe van a fizikoterápiának és a gyógytornának.  A testmozgás fontos és jótékony hatású, ennek mikéntjéhez és a mozgásprogramhoz gyógytornász segítségét kérni. A gyógytorna segít fenntartani az egyensúlyozási- és járásképességet, a mozgásszabadságot, és csökkenti a merevséget és a gyengeséget.

A betegség az orvostudomány jelenlegi állása szerint nem gyógyítható, ezért olyan mozgásterápia javasolt, amely fokozatosan épül fel, és célja a funkciók javítása.

A Sclerosis Multiplex kezelésében a következő gyakorlatok, módszerek használatosak:

– fokozatos, óvatos mobilizáció, átmozgató torna
– légzés segítése, légzőtorna, légzésterápia
– alsó végtag átmozgatás, kondicionálás
– törzsizom átmozgatás, gerinctorna
– nyak-, válltorna
– egyensúly és koordinációs gyakorlatok
– járógyakorlatok (járásminta gyakorlása, egyensúly javító gyakorlatok)
– masszázs

Étrend

Kutatások szerint azokon a területeken, ahol nagyobb számban fordul elő az SM, az étrend gazdag állati zsiradékban, telített zsírsavakban. Az SM betegeknek érdemes magukhoz venni omega-3 zsírsavakban gazdag táplálékot, továbbá kiegészíteni azt az omega-6 zsírsavakban ugyancsak bővelkedő lenmagolajjal.

A megfelelő étrend kialakításakor célszerű figyelembe venni, hogy az SM-betegek nagy részénél valamilyen felszívódási zavar is fennáll. Ha ezekről tud a beteg, könnyebb megakadályozni a hiányállapotok kialakulását. Nincs rá klinikai bizonyíték, hogy a gyakori allergénként ismert glutén és tej fogyasztását is érdemes lenne korlátozni. Ennek ellenére tapasztalatok szerint használ a beteg egészségének, ha sikerül étrendjéből kiiktatni az allergéneket.

Hogyan működik a rendelői gyógytorna és hol lehet igénybe venni?

Abban az esetben, ha a beteg járóképes, választhatja a rendelői gyógytornát és a házi gyógytornát is.

Szaketerápiás és / vagy eszköz igény esetén (pl. SchrothMcKenzieDorn terápia stb.) szakemberek, eszközök rendelőnkben állnak rendelkezésre. Járóképes beteg esetén sport- és baleseti rehabilitációs gyógytorna rendelőnkben is előrhető, nem csak házi ellátásban. Rendelői gyógytorna esetén a kezelést mozgásszervi állapotfelmérés előzi meg, ami a gyógytornával együtt (is) megvalósítható.

Otthoni keretek között hatékony a műtét előtti, utáni és egyéb célú rehabilitációs, állapotfenntartó, erősítő, tartásjavító torna.

Helyszín: Arthuman Központ, 1122 Budapest, Alkotás út 15.

Időpont foglaláshttps://arthuman.vibrohome.hu/
Tel: 06-30-190-7315

Árak és finanszírozás

Házi gyógytorna árakat erre a linkre kattintva tudja megtekinteni, a rendelői gyógytorna árakat pedig itt találja. SZÉP kártyával szabadidős keretösszegből fizethető a szolgáltatás, illetve önkéntes egészségpénztárnál is elszámolható szolgáltatásunk számlája.

Jelentkezés gyógytornára

Tel: 06-30-190-7315
Email: arthuman@arthuman.hu 
Időpont foglaláshttps://arthuman.vibrohome.hu/

Dr Kriston Ildikó vagyok, az ArtHuman Központ alapítója. Végzettségem szerint közgazdász és jogász, szomatodráma vezető (a betegségek lelki hátterét feltáró módszer) és táplálkozási tanácsadó vagyok. Szakképzett gyógytornász kollégáimmal írásainkkal, szolgáltatásainkkal a mozgásszervi panaszok csökkentéséért dolgozunk!

A bejegyzéshez 0 hozzászólás érkezett

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Back To Top