Napi egy "paradicsomtabletta" javíthatja a vérerek működését, így talán hatásos lehet a szív- és érrendszeri…

Mitől alszanak jól a magas vérnyomással küzdők?
Az alvásproblémák sok embert érintenek, köztük a magas vérnyomással küzdőket is. Jót tehet az éjszakai melatoninpótlás azoknak a magas vérnyomásos betegeknek, akik a meghatározott gyógyszerek következtében rosszabbul alszanak – derült ki egy kutatásból.
JELENTKEZÉS
Jelentkezés Gyógytornára / Vizsgálatra
Foglaljon időpontot Online naptárunkban szakemberünkhöz!
Érdemes a gyógyszerek hatóanyagára is odafigyelni, mert befolyásolhatják az alvás minőségét. A béta-blokkolókat, amelyek közismerten gondot okoznak az alvásban, nem csak a magas vérnyomás, más szív-érrendszeri rendellenesség, migrén, szorongásos zavarok és poszttraumás stressz-betegség kezelésére is alkalmazzák. Ezeknek a gyógyszereknek az egyik gyakori mellékhatása az alvászavar illetve álmatlanság. Az alváshiányt azonban a kutatók egyre erőteljesebb összefüggésbe hozzák a cukorbetegség, az elhízás és a szívbetegség kialakulásával, az általános hangulatzavarokról és figyelemzavarról nem is beszélve. A béta-blokkolók az alvást és a szervezet napi biológiai óráját szabályozó melatonin hormon felszabadításának gátlása révén befolyásolhatják az alvást.
Nyugodtabban aludtak
A bostoni Brigham and Women's Kórház kutatói Frank Scheer vezetésével 16 magas vérnyomásban szenvedő felnőttet véletlenszerűen két csoportra osztott: az egyik csoport metoprolol vagy atenolol béta-blokkolót szedett minden éjjel 2,5 milligramm melatoninnal kiegészítve három hétig minden éjjel, a másik pedig a béta-blokkolók mellett csak placebót kapott. Az alvásvizsgálat azt mutatta, hogy a melatonint szedő betegek 36 perccel többet aludtak éjjelente, mint a placebo csoport tagjai, ráadásul 14 perccel hamarabb aludtak el, nyugodtabban aludtak, több időt töltöttek alvással, és átlagosan 41 perccel több időt töltöttek a 2-es alvásfázisban, mint a placebót szedők.
Nem volt „visszacsapó hatás” sem
A melatonin számos előnnyel rendelkezik az alvás javítására felírt gyógyszerekhez képest. A melatonint szedők nem tapasztalnak „visszacsapó hatást”, vagyis a hormonkiegészítés leállítása után nem romlik az alvásuk, ami az altatók esetében gyakran előfordul. A tolerancia fokozódását sem tapasztalták, ami máskülönben a gyógyszer nagyobb dózisának alkalmazását enné szükségessé. A melatonin végig megőrizte hatékonyságát a kísérlet teljes három hetében. A tanulmány a Sleep októberi számában jelent meg. (Forrás: Medipress)
A bejegyzéshez 0 hozzászólás érkezett