A derékfájás A derékfájás vagy derékfájdalom egy gyakori probléma, mellyel sok ember együtt él, de pontosan talán nem…

Mit érdemes tudni a pszichoszomatikus betegségekről?

Melyek a leggyakrabban előforduló pszichoszomatikus betegségek?
Tipikusan bizonytalan tünetekről van szó, amelyeket nem könnyű diagnosztizálni: leggyakrabban fejfájás és egyéb testfájdalmak, szédülés, émelygés, álmatlanság, magas vérnyomás, egyéb diszkomfort-érzetek stb., de tulajdonképpen bármilyen tünetről szó lehet. Ezek a tünetek hosszabb ideig fennállnak, és eléggé változékonyak.
Nézzük a tipikus pszichoszomatikusnak tekintett betegségeket!
Szív és érrendszeri betegségek (szívinfarktus, magasvérnyomás) a stresszes életmód, a túlterheltség, a dohányzás, a mértéktelen koffein fogyasztás következtében gyakrabban alakulnak ki.
Emésztőrendszeri betegségek (fekélybetegség, bélgyulladás, irritábilis bél szindróma) kialakulásában nagy szerepe van szorongásnak és depressziónak. Az irritábilis bél szindróma esetén kimutatható a betegséget megelőző lelki trauma. Fekélyes vastagbélgyulladásban szenvedőknél gyakorta figyelhetők meg kényszeres személyiségjegyek, merev gondolkodás, szabályelvűség, tudálékosság.
Légzőrendszer (asthma) Az asztma eredetére irányuló vizsgálatok során gyakran derül fény pszichoszociális tényezőkre, pl. károsodott anya-gyermek kapcsolat.
Bőrbetegségek (ekcéma, viszketés, kiütések, hajhullás). Számos bőrbetegség kialakulásában játszik fontos szerepet lelki tényező. Sokan a pikkelysömör keletkezését i lelki eredetűnek vélik.
Nőgyógyászati betegségek (menstruációs zavarok, szexuális élet zavarai) Közismert, hogy bizonyos pszichiátriai betegségek menstruációs zavarral járnak együtt, pl. anorexia, depresszió. Gyakori, hogy pszichés zavarok alhasi fájdalom formájában nyilvánulnak meg.
Kíváncsi rá, hogyan lehet megnézni, mi áll a betegsége hátterében?
Endokrin betegségek (pajzsmirigy túlműködés) A pajzsmirigy túlműködés hátterében gyakran van jelen az emberi kapcsolatok zavara, pl. a szeretett személy elvesztésétől való félelem.
A kezelés szempontjából szerencsés az lenne, ha nem a páciens döntené el, hogy mi baja van, hanem az elvileg létező ellátórendszer kielégítően működne. Azaz a háziorvos irányítaná el az embereket pszichológushoz, pszichoterapeutához, illetve olyan tájékoztatás lenne, amelynek segítségével jobban tudnának dönteni maguk a betegek is.
Mozgásszervi betegségek esetén is gondolni kell a lelki háttérre. Az okok felkutatása, felgöngyölése nagyban hozzájárul a gyógyuláshoz.
Kíváncsi rá, hogyan lehet megnézni, mi áll a betegsége hátterében?
A bejegyzéshez 0 hozzászólás érkezett