skip to Main Content
+36-30-190-7315 arthuman@arthuman.hu 1122 Budapest, Alkotás út 15. Nyitva: H-P 8-20

Hogyan alakul ki a porckorongsérv?

A gerincsérv vagy más néven porckorongsérv egyre gyakrabban fordul elő a felnőtt lakosság körében, s érdemes tudni, hogy a legtöbb esetben műtét nélkül kezelhető! A hanyag testtartás, egyoldalú állandó vagy gyakori terhelések, továbbá a mozgásszegény életmód, kiemelten az ülő életmód előkészítik a gerincsérv (discus hernia) és más degeneratív gerincbetegségek és ezzel együtt a fájdalom kialakulásának lehetőségét.

Egyik leggyakrabban kialakuló degeneratív gerincbetegség napjainkban a porckorongsérv, köznapi nyelven gerincsérv (discus hernia), mely a csigolyák közötti porckorongokat érintheti.

porckorongok felépítésében részt vesz egy magas kollagén tartalmú, a porckorong állományának nagy részét felépítő anyag az anulus fibrosus, melyen belül középen foglal helyet a magrész, ezt nucleus pulposusnak nevezzük. A porckorong rugalmasságát a magas rosttartalomnak és a magas víztartalmának köszönheti. A gerinc mozgásai során az egyes porckorongok vastagsága, a magrész helye átmenetileg megváltozik Abban az esetben, ha egyes tényezők optimális mennyisége megváltozik, akkor a porckorong elveszti rugalmasságát és ezáltal a védő, tehermentesítő funkciója is lecsökken.

Jellemzően a csigolyák közötti kisízületek kopásának, esetenként a tartós túlterhelés, a test víztartalmának csökkenése következtében kialakuló mozgásszervi megbetegedés. A kisízületek kopása következtében a terhelés teljes mértékben a porckorongra tevődik át azt állandó nyomás alatt tartva. A betegség kialakulásának kezdeti fázisában kisebb kidomborodás látszik, amit a magrészből levált kis darab a rostos állományt maga előtt tolva az ott futó szalagot boltosítja ki.

A későbbiekben kiboltosulás, majd a teljes kiszakadás, kisérvesedése jellemző.

A gerincsérv, azaz porckorongsérv tulajdonképpen a csigolyák közötti porcok kitüremkedése, mely nagy fájdalommal jár, kialakulása pedig több okra is visszavezethető. Nézzük, mik a kiváltó okok!

A napjainkban jellemző mozgásszegény életmód, a sok ülés azt eredményezik, hogy a gerinc valamilyen módon sérül. A hirtelen emelés, megerőltetés, hajlongás vagy a sok ülés megterheli a gerincet. A csigolyák közötti szalagok és a porcok egy idő után már nem tudják a gerincre nehezedő nyomást passzív módon elnyelni.

A mozgásnak azért van nagy jelentősége, mert a gerincoszlop körüli izomzat megerősítése a rendszeres mozgatás által elősegíti a terhek egy részének átvételét, ezáltal hosszú távon kíméli magát a gerincoszlopot.

A gerincsérv (porckorongsérv) sok esetben kialakulhat olyan embereknél is, akik rendszeresen mozognak, a gerinc szempontjából kímélő életmódot folytatnak. Általában a munkahelyi és a családon belüli stressz a legfőbb lelki ok, mely kiválthatja. Ne feledje tehát, a gerincsérv mögött egyéb lelki okok is meghúzódnak! Ilyen esetekben a kezelés fontos része lehet a lelki háttér feltárása, kezelése.

Ha tetszenek anyagaink, akkor ezek is édekelhetik:
Back To Top